Povinná výměna kotlů platí i pro bytové domy: lhůta vyprší už v září

Dne 1.9. 2022 vyprší zákonná lhůta pro výměnu vybraných starých neekologických kotlů na pevná paliva. Na jejich výměnu měli provozovatelé 10letou lhůtu, která začala běžet nabytím účinnosti zákona o ochraně ovzduší. Zbývá tak už jen několik měsíců. Přinášíme proto přehled nejdůležitějších informací, které jsou s touto povinností spojené. Povinná výměna kotlů totiž platí i pro bytové domy. Ať už provozují centrální společné vytápění nebo má každá bytová jednotka v domě svůj zdroj vytápění.

Jakých kotlů se povinná výměna týká

Povinnost výměny je zakotvena v zákoně o ochraně ovzduší, který říká:

„Provozovatel stacionárního zdroje je povinen provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu. A to nejpozději do 10 let od nabytí účinnosti tohoto zákona.

Zjednodušeně by měly být od září vyřazeny z provozu všechny teplovodní kotle na pevná paliva o jmenovitém příkonu do 300 kW emisních tříd 1 a 2 nebo kotle, u kterých nelze určit jejich třídu (samovýroba). Nezáleží na tom, zda je provozuje soukromá osoba nebo podnikatel. Ani zda se jedná o hlavní nebo záložní zdroj tepla pro vytápění. Povinnost se tedy týká také bytových domů. Příloha č. 11 zákona pak obsahuje minimální emisní požadavky pro zařazení teplovodního kotle do třídy 3. Tyto emisní požadavky zjišťují autorizované zkušebny před uvedením daného typu kotle na trh. Emisní třídu kotle najdete na jeho výrobním štítku.

TIP: Povinná výměna se netýká zdrojů, které jsou navrženy pro přímé vytápění místa instalace, například krby, kamna, sporáky, vařiče nebo krbová kamna.

Výměna kotlů a podpora státu

Také v roce 2022 pokračuje státní podpora projektů zaměřených na úsporu energie. Tu lze využít i na výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Pokud do září stihnete podat žádost, nebude se na vás vztahovat případná pokuta za provozování nevyhovujícího zařízení.

Dotační program Zelená úsporám patří k nejrozsáhlejším programům se zaměřením na úspory energií v domech určených k bydlení. Od října roku 2021 byl rozšířen na bytové domy a nově navíc nabízí bonusy za kombinaci více úsporných opatření.

Z programu můžete čerpat podporu například na renovace bytových domů (zateplení fasády, střechy nebo výměnu oken a dveří) nebo výměnu neekologických zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle nebo lokální zdroje na biomasu či plynové kondenzační kotle. Dále třeba na solární termické a fotovoltaické systémy, zelené střechy, akumulační nádrže na záchyt dešťové vody a využívání odpadních vod, výsadbu stromů na pozemcích bytových domů a další projekty.  

U vybraných dotací můžete nově získat vyšší částky podpory a také zvýhodnění při realizaci více úsporných opatření najednou.  Za každou kombinaci úsporných opatření mohou bytové domy získat bonus až 20 tisíc korun.

Veškerá administrativa spojená s žádostí a doložením dokumentů probíhá elektronicky přes webové stránky www.novazelenausporam.cz.

Kdo o výměně kotlů rozhoduje v domě s SVJ

Pokud je vybavení kotelny bytového domu společnou částí, zodpovídá za výměnu kotle SVJ. Co patří do společných částí lze ověřit v prohlášení vlastníka společenství.

O opravách a úpravách společných částí domu, tedy i výměně kotle, rozhoduje shromáždění jako nejvyšší orgán společenství vlastníků. Pro přijetí takového rozhodnutí je potřebný souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, pokud stanovy nevyžadují vyšší počet hlasů. Když tedy na shromáždění rozhodnete o úpravě společné části v souladu se zákonem, musí všichni majitelé jednotek toto rozhodnutí respektovat. SVJ může být v takovém případě rovněž žadatelem o případnou podporu.

Při výměně kotle v bytových domech s SVJ, kde není centrální vytápění a každý byt má svůj kotel na pevná paliva, musí žádat o dotaci vlastník bytové jednotky. Tento vlastník bytové jednotky se samostatným zdrojem vytápění je také odpovědný za výměnu starého kotle dle zákonných pravidel.

Zpět na aktuality