Hlasování per rollam SVJ
Jak si neplést pojmy s dojmy při rozhodování SVJ mimo shromáždění
1. Hlasování per rollam
V souvislosti s omezením shromažďování osob je dobré si připomenout, že shromáždění vlastníků jednotek, jako nejvyššího orgánu SVJ, zasedá na určitém místě a v určitém čase. Dle zákona pak shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek a není možné nějakého vlastníka vyloučit. V praxi se však stále objevují svolání na “shromáždění vlastníků jednotek mimo zasedání”. Tedy naprosto nesmyslné spojení dvou rozdílných akcí: rozhodování per rollam a rozhodování na shromáždění vlastníků jednotek. Rozhodování per rollam má se shromážděním společné jediné, že se rozhoduje. Smyslem rozhodování nebo hlasování SVJ per rollam není nahradit nejvyšší orgán, ale umožnit přijmout rozhodnutí, když shromáždění není schopné se usnášet. Nebo když takové rozhodování je zakotveno ve stanovách SVJ.
2. Forma nebo podoba hlasování per rollam
Platnost hlasování podle zákona vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. V praxi se pak nad rámec zákona objevují ve stanovách SVJ možnosti hlasování bez podpisu a zaslané v elektronické formě nebo podobě, nejčastěji e-mailem. Při tvorbě stanov proto důkladně promyslete každé ustanovení, nejde o pověstné slovíčkaření. Jedno špatně zvolené slovo může mít nepříjemné důsledky až v podobě rozporu se zákonem. Forma totiž může být ústní či písemná, písemná forma pak rozlišuje dvě podoby, listinnou nebo elektronickou. Z logiky věci je tedy nahrazení listinné podoby elektronickou více než sporné.
3. O povinnostech vlastníka jednotky nerozhoduje shromáždění
Jediný dokument, který může stanovit povinnosti členů SVJ, kromě zákona, jsou stanovy. Přesto se v praxi objevují stanovené povinnosti vlastníků nebo pravidel pro společné prostory, která jsou „schválena“ usnesením shromáždění a nejsou uvedena ve stanovách. Shromáždění vlastníků jednotek jinak než změnou stanov své členy k jakékoliv povinnosti nemůže zavázat. Pozor na to je třeba dávat nejen v době pandemie, která k přijímání rozhodnutí a opomenutí zakotvení z nich plynoucích změn do stanov svádí.
4. Nepřehlížet a nahlížet
SVJ musí zápisy ze schůzí shromáždění uchovávat v listinné podobě (jsou vždy podepsané). Každý člen pak může do těchto zápisů (jejich originálů) nahlížet. Zápis ze shromáždění je velmi důležitý dokument, na jehož základě dochází k přijetí zásadních rozhodnutí o chodu SVJ. Musí vždy odpovídat skutečnosti (průběh shromáždění, přijatá usnesení a jejich přesné znění, hlasování a přítomnost na shromáždění). Není dobré přehlížet nesrovnalosti ve znění přijatého usnesení v zápisu oproti skutečnosti, která zazněla na shromáždění.
SVJ nemá svým členům (tedy vlastníkům jednotek) nic zatajovat. Má tak být naprostou samozřejmostí, že zápis ze schůze výboru a ze shromáždění je vyvěšen na nástěnkách v domě. V dnešní elektronické době navíc může být i rozeslán e-mailem. Pokud se výbor zdráhá transparentně informovat, je dobré zpozornět a začít se zajímat. Také neochota poskytnout jakékoliv informace a dokumenty k nahlédnutí signalizuje zvýšenou obezřetnost. Nechceme nabádat k podezřívání a vytváření domněnek. Spíš upozornit na možné chyby v problematice správy nemovitostí, jako například při výše zmíněném hlasování SVJ per rollam, a vnést do jejích temných zákoutí trochu světla.
Zpět na aktuality