Změna počtu osob v bytě a povinnosti majitele. Díl druhý: cizinci v bytě
Obecným povinnostem majitele při změně počtu osob v bytě jsme se věnovali v minulém článku. A podívali jsme se také na aktuální situaci okolo krátkodobých pronájmů bytů, zejména turistům. V dnešním článku se zaměříme na rozdílné povinnosti při pronájmu bytu cizím státním příslušníkům. Platná legislativa stanovuje povinnosti jak pro majitele bytu v roli pronajímatele, tak případné cizince v bytě v roli nájemce.
Pronájem nebo ubytování cizinců v bytě
Základ právní úpravu pronájmu obsahuje občanský zákoník. Ten nijak nerozlišuje práva ani povinnosti žádné ze stran tohoto vztahu vzhledem k jejich státní příslušnosti. Pokud vlastník bytu pronajímá byt cizinci, platí pro tento vztah stejná pravidla. Připomínáme i existenci antidiskriminačního zákona, který upravuje právo na rovné zacházení a zákaz diskriminace také v případě bydlení. Stěžejním zákonem, ze kterého vyplývají povinnosti pro majitele bytu, který přenechá byt k užívání cizinci, je zákon o pobytu cizinců.
Povinnosti cizinců
Majiteli bytu doporučujeme zajímat se při výběru nájemce/cizince také o typ a délku pobytu cizince na našem území. Pro bezproblémový vztah a nastavení dohod v nájemní smlouvě je důležité, aby se na našem území zdržoval legálně a v souladu s platnými zákony. Domáhat se práv vyplývajících z nájemní smlouvy by se v opačném případě mohlo pronajímateli výrazně zkomplikovat.
Nebudeme se zde podrobně rozepisovat o všech režimech vstupu cizinců na naše území. Ty obsahuje zmíněný zákon a jsou rozdílné pro občany EU a občany z třetích zemí mimo EU. Zaměříme se jen na povinnosti, které zákon o pobytu cizinců ukládá jak majiteli bytu v roli pronajímatele nebo ubytovatele, tak cizincům, kteří chtějí byt užívat.
- Všichni cizinci ze třetích zemí mimo EU musí do 3 dnů od vstupu na území ČR nahlásit svůj pobyt cizinecké polici. Občané EU musí splnit tuto povinnost do 30 dnů, pokud chtějí v ČR pobývat déle než 30 dnů. Z ohlášení místa pobytu cizince na našem území nevyplývají žádná práva k nemovitosti ani jejímu vlastníkovi.
- U všech typů žádostí o dlouhodobý pobyt nebo vízum dokládají cizinci na cizinecké policii doklad o zajištěném ubytování na území ČR. To mohou doložit například ověřenou kopií nájemní smlouvy nebo úředně ověřeným potvrzením majitele bytu, že souhlasí s ubytováním cizince.
- Platnost víza nebo povolení k trvalému pobytu cizince nemá vliv na platnost nájemní smlouvy. Pokud majitel bytu uzavře s cizincem platnou nájemní smlouvu, je pro oba právně závazná bez ohledu na to, zda cizinec splnil podmínky k pobytu na území ČR či nikoliv.
Povinnosti pronajímatele
Podle zákona o pobytu cizinců má každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, povinnosti nad rámec běžného pronájmu. Ubytování přitom zákon definuje jako vztah založený smlouvou o ubytování, nájemní smlouvou, podnájemní smlouvou nebo jinou smlouvou s podobným obsahem. Povinnosti stanovené zákonem se tedy netýkají jen ubytovacích zařízení, jak se mnoho majitelů soukromých bytů nesprávně domnívá.
- Majitel bytu je povinen oznámit policii ubytování cizince do 3 pracovních dnů po jeho ubytování.
- Na žádost cizince mu majitel bytu musí vydat potvrzení o ubytování s uvedením jména, příjmení, ulice, místa a doby ubytování.
- Majitel má povinnost vést domovní knihu v listinné podobě a v případě kontroly ji předložit policii. Domovní kniha obsahuje jméno a příjmení ubytovaného cizince, den, měsíc a rok jeho narození, státní občanství, číslo cestovního dokladu, počátek a konec ubytování. Pronajímatel má možnost nahradit domovní knihu podobným listinným dokumentem se všemi požadovanými údaji, například může jít o založené nájemní smlouvy. Domovní knihu musí pronajímatel uchovat po dobu 6 let.
- Majitel musí umožnit policii vstup do bytu, který je cizinci pronajímán, a také neprodleně policii oznámit případné úmrtí ubytovaného cizince.
Nájemní smlouva
U některých typů povolení k pobytu získají cizinci jeho platnost jen na dobu, na kterou doloží existenci ubytování v ČR. Může se tedy stát, že v jejich zájmu bude získat smlouvu na dobu co nejdelší. Upozorníme také na skutečnost, že všechny nájemní smlouvy, kde je jedna ze stran cizí státní příslušník, jsou smlouvy s mezinárodním prvkem. Případné spory se neřídí jen českými zákony, ale i mezinárodními smlouvami. Tomu lze předejít ujednáním ve smlouvě, že se případné spory budou řešit dle českého práva před českými soudy. A v neposlední řadě se u cizinců může lišit také jejich osobní identifikace ve smlouvě, protože nemusí mít rodné číslo. Pro identifikaci se použije celé jméno, datum narození a číslo cestovního dokladu.
Zpět na aktuality